Berneck – miasto w Schwarzwaldzie ( położone w odległości 20 km od Calw) słynie ze swojej niewielkiej starówki zlokalizowanej na górze wraz z zamkiem, który dodatkowo osłonię​ty jest ścianą tarczą o wysokości 38 m i grubości 2,60 m.
Zamek i miejscowość była strategicznie dobrze usytuowana. Chroniły ją z  3 stron strome doliny i dodatkowo mur obronny. Słabym punktem jednak była północno-zachodnia dolina​,​ która rosła dalej za zamkiem i stwarzała zagrożenie podczas ewentualnego oblężenia dla mieszkańców. Zbudowano więc od tej strony ścianę – tarczę.
Jednak jak pokazuje historia Berneck nigdy nie był oblężony – a zamek niestety  płonął 2 razy w wyniku nieostrożności mieszkańców w 1559  i 1660 roku. Dzisiejszy zamek został wybudowany na fundamentach pierwotnego zamku w latach 1846-47 i do dnia dzisiejszego jest w rękach prywatnych. Warto też dodać że Berneck jest najmniejszym miastem Badenii Wirtembergii.

Foto: Piotr Jagielnik
Zdjęcia wykorzystane w artykule są własnością autora, udostępnianie, kopiowanie lub rozpowszechnianie ich bez zgody autora lub serwisu pbw24.eu grozić będzie skutkami prawnymi.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ